DĚTSKÝ SBOR POLÁRKA

Polárka

Polárka je školní dětský pěvecký sbor, který vznikl v roce 2009 z iniciativy Heleny Dražské jako Školní pěvecký sbor ZŠ Petřiny – sever. Své jméno Polárka nese od roku 2011. Sbor navštěvují převážně děti mladšího školního věku. Starší děti pak tvoří výběrové oddělení.

Repertoár sboru rozmanitý a je vždy přizpůsoben přizpůsoben věku a pěveckým dovednostem dětí. Obsahuje nejen české lidové písně, ale i lidové písně z různých koutů světa. Dále české a světové písně autorské určené přímo dětem.

Sbor vystupuje pravidelně dvakrát v roce. Hlavními vystoupeními jsou vždy  vánoční koncert a prázdninový koncert, při kterém Polárka spolupracuje s ženským pěveckým sborem Cancioneta Praga.

POLÁRKA

Helena Dražská

Helena Dražská vystudovala obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ se specializací hudební výchova na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Od svých sedmi let navštěvovala Školu sborového zpěvu při Bambini di Praga a pochází z řad zpěváků pěveckého sboru Bambini di Praga, se kterým se v letech 2000 - 2008 účastnila koncertních turné (Japonsko, Jižní Korea, Čína, Macau, Taiwan, Anglie, Itálie, Německo). V letech 2002 – 2006 vedla pěvecký sbor v DDM Jižní město a v letech 2003 - 2011 úzce spolupracovala se Školou sborového zpěvu při Bambini di Praga jako učitelka sborového zpěvu a hudebně pohybové výchovy.

Nyní je studentkou sólového zpěvu na ZUŠ Františka Kmocha v Kolíně pod vedením Petra Hlavatého, členkou dívčího sboru Cancioneta Praga pod vedením Lukáše Jindřicha a sbormistryní pěveckého sboru Polárka.

Lukáš Jindřich, sbormistr

Lukáš Jindřich (*1984) pochází z řad zpěváků pěveckého sboru Bambini di Praga, ve kterém začínal ve svých pěti letech. Vystudoval sbormistrovství na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity (pod vedením dirigentů Jaroslava Brycha a Marka Valáška). V roce 1999 začal úzce spolupracovat se Školou sborového zpěvu při Bambini di Praga, kde působil jako učitel hry na zobcovou flétnu. Od roku 2004 byl druhým sbormistrem sboru Bambini di Praga a nejbližším spolupracovníkem PhDr. Blanky Kulínské.

Upravil řadu písní pro dětské sbory a flétnové soubory. Natočil několik nahrávek s Dětským pěveckým sborem Českého rozhlasu, má za sebou úspěšné koncerty s Pražskou komorní filharmonií. Se sborem Bambini di Praga absolvoval koncertní turné do Anglie (2006), Německa (2008, 2010) a Jižní Koreje (2006 – 2009). Založil ženský sbor Cancioneta Praga, se kterým v říjnu 2011 vstoupil do první koncertní sezony.

V září 2013 přijal post hostujícího sbormistra Českého chlapeckého sboru z Hradce Králové a od ledna 2014 působí též jako sbormistr Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu.

Cancioneta Praga

Cancioneta Praga je ženský pěvecký sbor, který vznikl v roce 2010 z iniciativy sbormistra Lukáše Jindřicha. Členkami jsou zpěvačky, které dříve působily ve výběrových, převážně pražských sborech (Bambini di Praga, Radost Praha a další).

Repertoár sboru je velmi široký. Zahrnuje duchovní a světské skladby od starých  mistrů až po hudbu 20. století, lidové písně z celého světa i vánoční koledy Evropy a Ameriky zpívané v originálních jazycích a nechybí samozřejmě ani lidové písně z Čech, Moravy a Slezska. Sbor však dokáže interpretovat i odlišné hudební styly, jako např. pop-music. Pro svůj široký záběr je Cancioneta Praga zvána k zahajování významných mezinárodních festivalů, jako např. YoungPrague, Praga cantat aj. Ve výjimečných případech je sbor rozšířen o mužské hlasy.

Vedle samostatných koncertů spolupracuje Cancioneta Praga s významnými českými soubory, orchestry a umělci (např. PKF – Prague Philharmonia, Pražský komorní orchestr bez dirigenta, Musica Bohemica, Český chlapecký sbor z Hradce Králové, Ústřední hudba Armády ČR, harfenistka Jana Boušková, kytarový virtuos Lubomír Brabec, klavírista Lukáš Klánský, barytonista Roman Janál, skladatelé Jaroslav Krček a Martin Hendrych, dirigenti Marek Šedivý, Jan Kučera, Vojtěch Spurný, Jakub Martinec, kapela Chinaski), natáčí pro televizi i rozhlas. Na svém kontě má i dvě nahraná CD - Kouzelné Vánoce a The Gospel Train Is Coming.

Během svého působení na hudebním poli vyhrála Cancioneta Praga dva mezinárodní hudební festivaly. Ze španělského Malgrat de Mar si v roce 2010 přivezla Cenu publika pro nejoblíbenější sbor festivalu a trofej za absolutní festivalové vítězství, stejného úspěchu dosáhla i v únoru 2012, kdy se stala absolutním vítězem mezinárodního festivalu soudobé sborové hudby Canti veris Praga 2012. V září 2011 absolvoval sbor velmi úspěšné čtyřdenní turné v Německu.

Patrony sboru jsou bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, sbormistr Miroslav Košler a dirigent Jakub Hrůša.

PROPOJENÍ ŠKOLY, DRUŽINY A ŠKOLNÍ JÍDELNY

OD 20.3. 2017 OPĚT STAVÍME. MČ ve spolupráci se školou realizuje dlouho očekávané propojení školy a školní jídelny. Stavební práce zasáhnou do školního roku 2016/2017.

VÝSKYT VŠÍ

Škola apeluje na důslednost rodičů při kontrole výskytu vši dětské u svých dětí, opatřeních při zjištění výskytu a neprodlené informovanosti školy. Děkujeme za spolupráci.