Začít spolu

Začít spolu (v mezinárodním označení Step by Step) je otevřený metodický model nabízející učitelům a školám konkrétní postupy, jak realizovat požadavky a cíle Rámcového vzdělávacího programu pro ZV i MŠ (dále jen RVP).

Program představuje velmi otevřený didaktický systém. Umožňuje každé škole, každému učiteli přizpůsobit si jeho konkrétní podobu kultuře, zvykům a tradicím dané země, jejímu vzdělávacímu systému i potřebám konkrétních dětí. Začít spolu představuje pedagogický přístup, který v sobě spojuje moderní poznatky pedagogické a psychologické vědy spolu s osvědčenými vzdělávacími postupy. Jedná se o program, který představuje pedagogický přístup orientovaný na dítě.

Principy kurikula programu:

Individuální přístup k dítěti
Integrované učení hrou a činnostmi
Plánované pozorování
Centra aktivit ve třídě
Spolupráce rodiny a školy
Spolupráce s komunitou v místě školy
Profesní a osobnostní růst pedagogů
Pomocnou rukou učitele je v programu asistent, který pomáhá s přípravou a realizací, činností v centrech. Asistentem může být rodič, který se aktivně zapojí po dohodě s pedagogem do dění ve třídě.

Dobré zkušenosti máme se studenty pedagogické fakulty. Pravidelnou péči asistenta při dění ve třídě zajišťuje škola za finanční podpory rodičů v hodnotě 1500,- Kč na školní rok a žáka. Finanční obnos rodiče poukazují v jedné nebo dvou pololetních splátkách na fond SRPŠ.