Adopce

Jak to celé začalo?

Nejprve s Nageshem

S myšlenkou adoptovat dítě v Indii před více nežli15 lety přišel Ondra Rakušan z tehdejší 6. A. K mému údivu i potěšení se jeho nápad setkal s ohlasem nejen u jeho spoloužáků, ale i jejich rodičů.
   Dlouho jsme se dohadovali, jestli podpořit ve studiu holčičku nebo chlapce a kluk nakonec zvítězil. Vedla nás k tomu úvaha, že to jednou bude živitel rodiny a přes něj pomůžeme třeba i nějaké dívce. Ale už teď nám je jasné, že jestli po Nageshově studiu budeme sponzorovat nějaké další dítě, bude to rozhodně holka.
   Prvotní nápad – vybrat patřičnou částku od rodičů jsme postupně zavrhli, a to hlavně proto aby si děti uvědomily cenu vzdělání (mimochodem pro dítě na základní škole to dělá 30 korun na den, což je jedna káva v lepší restauraci ), a tak vznikla myšlenka na pořádání Výtvarných dílen pro adopci na dálku.
   Každý rok se tedy sešly děti a jejich rodiče u nějaké výtvarné činnosti – společně jsme už malovali na hedvábí, drátovali, vyráběli ruční papír nebo tiskli vánoční přání. Své výrobky si účastníci dílen potom koupili nebo zajistili jejich prodej charitativně smýšlejícím přátelům, kolegům nebo dalším rodinným příslušníkům a peníze, které se touto činností sešly putovaly za naším adoptovaným chlapcem.
   Získal však nejen on, děti i dospělí, kteří se do akce zapojili, byli nuceni uvažovat o našem způsobu života, o ceně, kterou za něj platíme, o naší schopnosti pomáhat a myslet na druhé.
Zvláště děti se poprvé utkaly s myšlenkou, že vzdělání je důležité a nemusí být takovou samozřejmostí, jak se nám může dnes jevit a jako jejich bývalá třídní můžu říct, že ačkoli to nebyli andělé, nikdy jsem neslyšela onu pro pobescenty typickou větu : učení je blbost.
  Od prvních výtvarných dílen uplyne letos pět let. Původní „adoptivní rodiče“jsou dávno na středních školách, ale jejich „syn“ je spojuje stále, ptají se na něj a na to, co pro něj mohou dál udělat.Samozřejmě se zúčastňují akcí na podporu jeho vzdělání.
   I Nagesh je, přes jisté obtíže, na střední škole.Pro nás z toho vyplývá povinnost dát dohromady vyšší částku.Nevím, jestli se nám to povede, ale chtěli bychom se o to alespoň pokusit.
Můžete nám s tím pomoci i vy – pokud se zúčastníte Výtvarných dílen pro adopci na dálku.Malované hedvábí je pěkný vánoční dárek a navíc máte šanci obdarovat dítě, které sice neznáte, kterému ale svým dárkem můžete změnit život k lepšímu.

Nageš dostudoval, ale nám se nechtělo s dobrou tradicí skončit. Po Nagešovi jsme se ujali Wilsona jehož rodiče otec nádeník a matka námezdní dělnice si rozhodně vzdělání syna nemohli dovolit.  Wilson bydlí s rodiči spolu se svými dalšími 6 sourozenci, kteří takové štěstí, aby mohli chodit do školy, nemají.

A jak je to tedy s Wilsonem?

Pro nás to bylo mnohem jednodušší, protože jsme věděli čeho jsme schopni ( my všichni tady ve škole a nakonec i s vaší vydatnou pomocí). Zjistili jsme, že  společně s vámi dokážeme zvládnout  dovést sponzorování vzdělání  až do konce. Původně jsme chtěli adoptovat holčičku, aby šance byly vyrovnány, ale omylem se k nám dostal další chlapec. Co teď? Nepřišlo nám správné, vrátit " adoptované" dítě kvůli pohlaví, a tak Wilson zůstal. Zvládli jsme to i díky vám bravůrně a jsme za to rádi. Dokonce se začala vkrádat myšlenka ... nemohli bychom adoptovat děti dvě?

Aukce dětských obrazů a hedvábné dílny napomohly rozhodnutí. K Wilsonovi přibyla Nashia, kterou pak vystřídala v zápětí nová holčička Indu Shree.

DÍLNY PRO ADOPCI NA DÁLKU.

Každoročně v předvánočním čase zveme všechny zájemce na  sobotní hedvábné dílny. V dílně si můžete zakoupit výtvarný materiál - hedvábný šátek, šál, pouzdro na brýle, rámeček ...... , který si dle vlastní fantazie a pod metodickým vedením lektorů v průběhu  dílen barevně dotvoříte. Finanční prostředky za zakoupený materiál věnuje škola každoročně na podporu vzdělávání  školáků z Indie. Adopci na dálku takto společně s námi podporujete již více jak 15 let.

Obě naše adoptované děti každoročně píší a posílají fotografie i svá hodnocení studia.

• image 94
  • image 92